מאמרים

טיפולי חומצה היאלורונית – כל מה שחשוב לדעת

מאת 31 במאי 2018 No Comments
הזרקת חומצה היאלורונית במרכז

חומצה היאלורונית נמצאת באופן טבעי בגופנו וכיום מפיקים אותה באופן מלאכותי במעבדות. אין ספק שהחומצה חוללה מהפכה בעולם האנטי אייג'ינג והאסתטיקה הרפואית, בתור חומר מילוי בטוח ואפקטיבי המשמש למגוון טיפולים. בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על המאפיינים המיוחדים, המטרות והתוצאות של טיפולי חומצה היאלורונית.

המידע שבכתבה מובא על ידי ד"ר דורינה קלש, מומחית ומנתחת ברפואת עיניים המשמשת במספר תפקידים במערך הבריאות בישראל. ד"ר קלש עוסקת גם ברפואה אסתטית של הפנים ומביאה עימה לתחום את הדיוק הרב ואת הסטנדרטים הגבוהים של מנתחת עיניים מנוסה.

 

כמה מילים על חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית הינה מרכיב הנמצא באופן טבעי בגוף, כמו ברקמות חיבור ובסחוס המפרקים, והיא שנותנת למפרק תכונות של עמידות בלחצי דחיסה. יחד עם זאת, תפקידה המרכזי של החומצה בעור הוא לתרום לשמירה על לחות ונפח, וכמו כן היא משתתפת בתהליכים נוספים. למעשה, אפשר לומר שהחומצה נותנת לעור את המראה הרענן, הגמיש, המוצק והטוב שלו.

 

הבעיה היא, שעם השנים והגיל פוחתת באופן טבעי כמות החומצה, תוך ירידה ברמת הייצור של קולגן ואלסטין, ולכן העור מאבד את האלסטיות שלו ושומן תת עורי. התוצאה היא עור שנראה יבש עם הדגשת קמטי הבעה בצידי העיניים, בין הגבות ובין השפה לאף. בנוסף, הזדקנות הפנים היא תוצאה של איבוד נפח הפנים, היחלשות רקמות, ואיבוד קו מתאר הלסת עם ירידת נפח הרקמות המצויות מתחת לעור הפנים.

 

הפקת החומצה באופן מלאכותי

כיום יודעים להפיק את החומצה במעבדות לצורך שימושים רפואיים ואסתטיים שונים. יש לציין כי בעבר הפיקו את החומצה מכרישים ומכרבולת של תרנגולת, אבל בימינו יודעים להפיק אותה בתהליכים מתקדמים. עוד חשוב לציין שישנן כמה רמות סמיכות של החומצה בהתאם ליכולת ספיחת הנוזלים שלה (ומכאן יכולתה להקנות נפח), ולכן כל אינדיקציה ואזור מחייבים שימוש ברמת סמיכות שונה.

 

מי שמעורה בתחום יודע כי עד לפני מספר שנים נפוץ השימוש בחומרים קבועים, כמו הסיליקון, אך לאורך הזמן הפופולאריות של הסיליקון ירדה עקב תופעות לוואי קשות וסיבוכים. לעומת זאת, חומצה היאלורונית מהווה חומר מילוי זמני ובטוח אבל מכאן גם נובע החיסרון שלה. כלומר, החומצה לא נשארת לתמיד אלא נספגת לאורך זמן ולכן מעת לעת צריך לחזור על הטיפול.

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית

בעשורים האחרונים החומצה היא חומר פופולארי ונפוץ בעולם האסתטי, בעיקר בזכות ההיבט הבטיחותי שלה, ולמעשה היא מציבה את הסטנדרט (ביחד עם הזרקות בוטוקס) בכל הקשור למילוי, הפחתה וטשטוש של קמטים בפנים. דרך אגב, ישנם שימושים רפואיים נוספים לחומצה היאלורונית באזורי הידיים, הצוואר והפנים, ומשתמשים בה גם בניתוחי עיניים ולטיפול בבעיות מפרקים.

 

טיפולי פנים מרכזיים עם חומצה היאלורונית

על קצה המזלג, יכולתה של החומצה ההיאלורונית מבוססת על תכונה מרכזית של ספיחת מים פי 1,000 מהמשקל שלה, ובנוסף היא נותנת נפח לרקמות שאליהן הזריקו אותה. יש מספר חומרי מילוי המבוססים על החומצה, בהם משתמשים לתיקון שקעים (למשל בצידי הרקות ומתחת לעיניים), לשחזור נפחים באזורים שונים של הפנים, לעיצוב לחיים יותר גבוהות, ולקמטים קלים עד עמוקים. בנוסף, חומרים אלו מיועדים לעיבוי ועיצוב השפתיים, לתיקון של אי סימטריה בפנים, לעיצוב צורת האף,  להגדרה מחודשת של קו הלסת, למילוי צלקות אקנה, ולהענקת מראה רענן, זוהר וצעיר יותר לעור הפנים. לפניכם פירוט לגבי מספר טיפולים נפוצים עם החומצה:

 

 • טשטוש ומילוי קמטים – כאן משתמשים בחומצה היאלורונית בעלת סמיכות מתאימה למצב הקמטים ולעומקם באזורי פנים שונים. את הקמטים אפשר למלא ולטשטש עם תוצאות מיידיות שבדרך כלל נמשכות עד שנה, כתלות בכמות החומר ובאזור המטופל. במרבית המקרים מדובר בתוצאות טובות מאוד אשר משפרות את מצב הקמטים באופן משמעותי עד כדי העלמה שלהם.
 • עיצוב ומילוי שפתיים – בתהליך קצר זה אפשר לעצב את צורת השפתיים בשלמות, להחזיר להן את המלאות והצורה שאיבדו, לטשטש קמטים סביבן, וליהנות ממראה צעיר ורענן יותר.
 • עיצבו ופיסול הפנים, שחזור נפחים ומילוי שקעים – כפי שנאמר לעיל, הזדקנות הפנים נגרמת בין היותר כתוצאה של ירידה בנפח עם השנים. ניתן לשחזר נפחים שהתרוקנו והובילו לשקעים ברקות, בסנטר, בלסת ובלחיים. בעקבות הטיפול העור הופך למלא ומוצק יותר, והמטופלת נהנית מחזות רעננה וצעירה יותר עם תוצאות שנשמרות למשך כשנה. ראוי לציין כי על מנת לשמור על התוצאות יש לעבור הזרקות תחזוקה.
 • טיפולים למרקם העור כגון הידרומקס בטילאג', סקינבוסטרס ורסטילן – מדובר בטיפול חדשני המיועד להצערה של העור, מטפל במרקם שלו ונותן לשכבות התת עוריות לחות. כך מקבלים טשטוש של קמטוטים, נזקי שמש וצלקות אקנה עם מראה זוהר ורענן. באזור הפנים מבצעים בטיפול זה הזרקות מרובות בשליש התחתון. כמו כן, הטיפול מיועד גם לאזורי המחשוף, גב כף היד והצוואר, ומביא להאטה של תהליכי הזדקנות בעור עם שיפור המראה הכללי לכדי חזות זוהרת, חיונית ורעננה.

 

 הערות לגבי טיפולים עם חומצה היאלורונית

בדרך כלל הטיפולים בחומצה היאלורונית אינם כרוכים בכאב מפני שמשתמשים במחטים עדינות מאוד, ולרוב גם ניתן אלחוש מקומי עם משחה. את ההזרקה עושים עם מחט, או לחילופין בשיטת קנולה שבה יוצרים עם מחט פתח בעור ומחדירים בצינורית מובילה את החומצה. ההליך עצמו לוקח כרבע שעה עד עשרים דקות בלבד, אם כי לכך מצטרפים זמן הייעוץ והאלחוש המקומי. יש לציין כי החומצה נחשבת לחומר מילוי בטוח, בלי דחייה של הגוף או תופעות לוואי.

 

לפניכם עוד מספר הערות חשובות על הטיפולים:

 1. הזרקות אלו מבוצעות רק על ידי רופאי בעלי ניסיון שמאחוריהם הכשרות מתאימות.
 2. כאמור, מדובר בהרדמה מקומית וגם במזרק החומצה עצמו יש חומר הרדמה מסוג לידוקאין. אם יש רגישות ללידוקאין חשוב לעדכן את הרופא בזמן הייעוץ, וניתן גם לבצע את ההזרקות בלי לידוקאין.
 3. ישנן מספר תופעות לוואי אפשריות של רגישות קלה, נפיחות ושטף דם באזור ההזרקה, אך בדרך כלל אין תופעות לוואי ובכל מקרה הן חולפות מספר ימים עד שבוע לאחר הטיפול.
 4. עם תום הטיפול ניתן במרבית המקרים לחזור לפעילות יומיומית רגילה, אבל צריך להמעיט באותו היום בפעילות מאומצת.
 5. בזמן קבלת הייעוץ המטופל ממלא טופס הצהרת בריאות ומדווח אל אלרגיות ידועות, אם ישנן, וכן חותם על טופס הסכמה להזרקה.
 6. כאמור, יש מספר דרגות סמיכות של חומצה היאלורונית וכן מספר יצרניות ומשווקות של החומרים. רמת סמיכות החומצה תיקבע לפי האינדיקציות והתוכנית הטיפולית בעת הייעוץ.
 7. את הטיפול חשוב לבצע אצל רופא העובד עם החברות המוכרות והמובילות בעולם, שיש להן אישורים דרושים ובטיחותיים ביותר.

 

לסיום, מה עם התוצאות וכמה זמן הן יחזיקו

כאמור, לטיפול עם חומצה היאלורונית יש תוצאות מיידיות. חלק מהן ימשיכו להשתפר במהלך שבוע עד שבועיים לאחר הטיפול, עקב האפקט של ספיחת נוזלים על ידי החומצה. ואולם, ראוי לזכור שגם הטיפול הטוב ביותר אינו מסוגל לעצור את תהליכי ההזדקנות הטבעיים, ושהתוצאות נמשכות עד כשנה כתלות באזור המוזרק, כמות החומר, גיל המטופלת, מצבה הבריאותי, מצב העור ההתחלתי, חשיפה לשמש ואורח החיים. בכל מקרה, לאחר תקופה מסוימת יהיה צורך לשוב ולבצע עוד טיפול על מנת לשמר את התוצאות.

 

לרופא העוסק ברפואה אסתטית ובהזרקת חומצה היאלורונית בתל אביב – לחצו כאן להתקשרות עם ד"ר משה שמש!

המחבר מערכת האתר

חברת פרו כארד מזמינה אתכם להצטרף למעגל לקוחותיה, הנהנים ממוצרי פרסום ושיווק אפקטיביים ומצליחים ברשת. אנו משלבים ידע מעמיק וניסיון רב עם גישה צעירה ודינאמית שעושה את כל ההבדל בין קמפיינים משעממים ובנאליים להצלחות עסקיות מובהקות. לקוחותינו נהנים מכרטיסי ביקור חכמים המתקדמים ביותר בתחומם ומעוד שורה ארוכה של כלים אפקטיביים להגדלת מעגל הלקוחות, המכירות והזמנות העבודה.

מאמרים נוספים מאת מערכת האתר